Turnuva Kuralları

Turnuva Kuralları

Mart 10, 2020 0 Yazar: admin

OYUN KURALLARI

OYUN KURALLARI

 1. Turnuva süresince tüm takımlar ve seyircileri FAİR PLAY ruhuna yakışır bir şekilde davranmak zorundadır.
 2. Her takım müsabaka listesine 9 as oyuncu 6  tanede yedek oyuncu olmak üzere 15 kişi yazabilir.
 3. Takımlar sahada 1 kaleci 8 oyuncu toplam 9 kişi ile mücadele edecektir. Eksik kadro ile gelinmesi durumunda takım 7 kişi müsabakaya başlayabilir. Her ne sebeple olursa olsun (ihraç-sakatlık) takım sayısı 6 kişi kalınca maç tatil edilir. Kararlar disiplin komitesi tarafından verilir.
 4. Hastanemiz bünyesindeki Kantin çalışanlarından sadece 1 oyuncu kaydedilebilir. Hastanemiz bünyesinde ve binalarında dışarıdan hizmet alınan birimlerden(görüntüleme, yemekhane, bilgi işlem vs.) personelin fiziken hastanemizde çalıştığı sürece istenilen sayıda oyuncu kaydedilebilir.
 5. Saatinde gelemeyen takım sadece başlama saatinden sonra 10 dakika beklenir ve bu süre içinde gelirse 25×2 şeklinde yine normal maç oynanacaktır. Yine gelmemiş ise 3-0 hükmen mağlup sayılır. Bu durumda diğer takımın sahada hazır olması muhtemeldir. Müsabakasına gelmeyen takım için komite toplanıp karar alır
 6. Oyuncu değişikliğinde çıkan oyuncu tekrar oyuna girebilir ancak toplam değişiklik sayısı 5  kişiden fazla yapılamaz.
 7. Oyun süresi olarak 25×2=50 dakikadır. Devre arası 5 dakika olarak sınırlıdır.
 8. Sporcular ancak bir takımda oynayabilir. Başka bir takımında ‘Takım Listesi’nde yer alan oyuncu ilk oynadığı takımda devam eder. Alınan karar gereği grup maçları bitiminde çeyrek finale hak kazanan takım diğer (elenen) takımlardan  en fazla 1 adet transfer hakkı bulunmaktadır. Grup maçları bitiminde  yapılacak transferlerde oyuncuların tercihi geçerlidir. 
 9. Kaleciler için geri pas kuralı aynen uygulanacaktır. Takım arkadaşından gelen topu asla elle oynayamazlar.
 10. Taç vardır. Topun dışarı çıktığı yerden sağa ve sola 1 metre opsiyonlu olarak kullanılabilir. 3-5 metre farklı yerden kullanılmasında ise atış el değiştirecektir.
 11. Kaleciler aut atışlarını ceza sahası alanındaki altı pas çizgileri üzerinden ya da içinden ayakla kullanacaklardır.
 12. Sporcuların tekmelik takma zorunluluğu yoktur. Ayakkabılar kesinlikle halı saha ayakkabısı olacaktır. Hakemin oyun başında veya oyuncu değişiklikleri sırasında fark edemediği, ancak oyun sırasında bu kuralı ihlal eden oyuncu sarı kart cezası alır. Oyuncu ayakkabısını değiştirmeden sahaya tekrar dönemez.
 13. Sporcular  her ne sebeple olursa olsun saha dışına sözlü veya fiili davranışlarda bulunamazlar kesinlikle yasaktır.
 14. Sahanın her yerinden gol atılabilir. Ancak üst fileden gelerek hiç kimseye değmeden ağlara giden top gol değeri taşımaz ve oyun dışına çıkmış sayılır.
 15. Serbest atış ve endirekt serbest atışlarda baraj mesafesi 3 m yani adi adımla yaklaşık 4 adım  olacaktır. Bu mesafe korner köşe  atışlarında da rakip sporcu için aynen uygulanacaktır.
 16. Turnuvanın en önemli kuralı  “Hakem verdiği veya vermediği kararlardan dolayı itiraz edilmeyecektir.”  Oyunda ihtar (sarı kart) ve ihraç (kırmızı kart) uygulamaları aynen geçerli olacak. Bir maçta iki defa ihtar gören oyuncu ihraç edilerek en az  (disiplin komitesi karar verecektir.) bir maç oynamama cezası verilecektir. İhraç edilen sporcu dışarı çıkmadan oyun yeniden başlamayacaktır. Takım kaptanları bu durumlarda kendi sporcularını dışarı çıkartacaktır. Yine ısrar eder ve sporcu çıkmazsa kaptana da bir ihtar verilecek eğer ki önceden de bir ihtarı bulunuyorsa  kaptan da ihraç edilecektir.
 17. Yazılı maddelerin dışında ihraç edilen sporcularında kararlarını disiplin komitesi verecektir.
 18. Oyun oynanırken sahanın içinde hakem ve aktif oyuncular  dışında kimse bulunmayacaktır. Hakemin izni dışında sahaya giren oyuncu veya taraftar nedeniyle takım disiplin kuruluna sevk edilecektir. Dışarı çıkan oyuncu  hocanın izni olmadan içeri alınmayacaktır.
 19. Turnuva süresince her ne sebeple olursa olsun gerek saha içinde gerek saha dışında sakatlık, ölümcül durumlar v.s gibi ne maçın hakemi ne de Tertip komitesi asla sorumlu tutulamaz. Sadece takım temsilcileri kendi takımlarından sorumludurlar.
 20. Turnuva grup birinci ve ikincileri ve en iyi üçüncü olan iki takım çeyrek finale çıkmaya hak kazanır.
 21. Gruptan sıralama şu kriterler sıralaması ile yapılır. Puan-Averaj-İkili Averaj-Kırmızı Kart-Sarı Kart-Kura
 22. A ve B grubunun sonuncuları gruplarından silinir ve 21. Madde gözetilerek sıralama oluşturulur.
 23. Hakem raporu tertip kurulunda değerlendirilerek sonuçlandırılacaktır.
 24. Tertip kurulu tüm takım sorumlularından ve bir başkandan oluşur. Tertip  kurulu ceza affı veya arttırmaya  bireysel veya takım halinde ihraca, hatta gerektiğinde  ileri tarihlerde yapılacak  tüm turnuvalardan  ihraç etmeye yetkilidir. Her üyenin 1 oy hakkı başkanın 2 oy hakkı  vardır. Tertip kurulu üyeleri kendi takımları ile ilgili kararlarda oy kullanamazlar.
 25. Katılım ücreti 300 TL’dir. Ücretini yatırmayan takımlar turnuvaya başlayamaz.